VARES alustas oma nähtavalt võimsat lendu 2024. aasta veebruaris. VARESe residentuuri korraldab MTÜ EESTI NOORE ARHITEKTUURI SELTS. VARES see on rahvusvaheline erialadeülene ruumiloome residentuur, mille pealisülesanne on otsida, leida ja luua alternatiivseid ruumiloomepraktikaid, mis ei põhine turuloogikal, vaid ennekõike soovil luua ruume ja paiku, mis rikastaksid igapäevaelu, võimestaksid kohalikku kogukonda ning kasutaksid ära Valga linna eripärasid.
VARESe tegevusteks ja huvideks on aeglase arhitektuuri praktiseerimine, arhitektuurimaailma erialane mõtestamine, ununenud ja vanade töömeetodite õppimine, katsetamine ning elus hoidmine, ruumiloomega seotud inimestele eluaegse õppepaiga loomine ning materjaliringlus. Tiimiliige Ulla Alla vastab LOORE stampküsimustele 1. Mis tunne on residentuuri teha?
Võimestav ja väsitav. Ühe hea koha sisse seadmisel ja korras hoidmise tööde nimekiri on lõputu, kuid siiamaani on oma pesa punumine olnud lõppude lõpuks imeline, luua paik, millest ise oleme aastaid unistanud ning mis võimaldab isetegijatel ja -hakkajatel katsetada, mängida ja käelist vilumust arendada.
2. Kõige tähtsam mida peaks teie residentuuri kohta teadma?
VARESE puhul on ehk kõige olulisem olla eeskujuks, kuidas tegeleda ruumiloomega vältides turumajanduse survet ning rõhku tõhusalt tegutseda. VARES on paik, kus saab keskenduda käelistele tegevustele ning praktiseerida aeglast arhitektuuri (kulgemine, kus mure tekkimisel on esimeseks küsimus “kas see on üldse arhitektuurne probleem?” ning teiseks “kuidas probleem lahendada mitte midagi tehes või minimaalse sekkumisega?”).
3. Miks olete LOORE liikmed?
Olles alles värskelt uksed avanud loomeresidentuur (veebruar 2024), on meil palju õppida juba pikemalt avatud loomeasutustelt, alates programmi loomisest kuni paberimajanduseni välja. LOORE liikmed ja võrgustik pakub tuge, kuidas loomepaikasid pidada ja vedada ning loodame edaspidi ka oma kogemusi ja teadmisi edasi anda.
4. Vägev vähk täidab ühe teie soovi, Mida sooviksite? Paras kogus rahastust, et saaksime rahulikult VARESEpesa pidamist jätkata, ahneks ei lähe.
5. Milline on VARES 15 aasta pärast?
Unistus oleks, et 15 aasta pärast on VARES endiselt seal, jättes jälgi Valga linnas ja Lõuna-Eestis. VARESest saaks regionaalne süda, kus mõtestatakse ja praktiseeritakse alternatiivset ruumiloomet, mis aina enam muudab peavoolu raiskavaid kombeid. VARESE vedajad ehk aja jooksul vahetuvad kuid paik jääb.
146 tellist Ola Lewczyk, foto: Ola Lewczyk
VARESe hoov, foto: Karolin Kull
DE JENZ, Waba Wangla, foto: VARES
Ben Weir Hot Piees, foto: VARES
VARESe maja, foto: VARES
Comments